Kas jāzina pērkot portatīvo datoru, uz ko pievērst uzmanību…

Lielākoties jau laikam cilvēki izvēlas datoru pēc cenas, jo tāda jau ir mūsu finansiālā situācija, jāmēģina no minimuma izspiest maksimumu, lai kautkā spētu izdzīvot…


Tomēr varbūt dažreiz derētu pieturēties arī pie teiciena “Neesmu tik bagāts, lai pirktu lētu preci!”
Nekārtošu pa punktiem kas jāzina, bet varu izskaidrot savu skatījumu…
Lētākajos modeļos noteikti procesors pārsvarā būs Celeron procesori, nevar konkrēti uzreiz tā teikt, ka šausmas, procesors protams iet, dažreiz pat labi, bet jāsaka ka Celeron procesoru darbība ir diezgan nestabila. Labāk izvēlēties datoru kurā ir Intel procesors, vai vēl labāk i3, i5 vai pat i7 Intel procesori. Ar procesora nosaukumu arī viss nebūs uzreiz izteikts, jo procesoriem ir datu apstrādes jaudas…

Procesoru parasti raksturo ar megaherciem (MHz). Tas ir lielums, kas norāda tā takts frekvenci – ātrumu, ar kādu procesors apstrādā datus un izpilda komandas.

Smalkāk nepreperēsim procesoru, vēl tik var pievērst uzmanību procesora kešatmiņai.

Tālāk var pievērst uzmanību datora operatīvajai atmiņai DDR lielumam, minimālais mūsdienām 2 GB, dažreiz jau nedaudz mēdz pietrūkt. Iztikt protams var, bet labāk pārliecināties, ka mātesplate ļaus pielikt klāt lielāku šo atmiņu… Arī atmiņām ir ātrumi, bet tos izlaidīsim, tik smalki skatoties, diezvai uzreiz spēsim atrast tādu portatīvo…

Tālāk protams cietais disks HDD, mūsdienām jau laikam minimums sākas no 500 GB, kur nu vēl zemāk… Protams ideāli būtu SSD sistēmai, un HDD datiem, bet tad ir jāmeklē specifiski datori, ar iespēju ielikt 2 cietos diskus. Pieļauju ka ražo portatīvos ar SSD, bet tad jau tiem cena nedaudz augstāka par vidējo… Labāk nejaukšu prātus ar savu filozofēšanu, jo vienkārši no SSD datu nolasīšana ir krietni ātrāka kā no HDD, un līdz ar to dators ir jūtami ātrāks…
Arī HDD ražotājam varbūt derētu pievērst uzmanību, jo cietie diski diezgan bieži un samērā ātri “nobirst”, pat nesagaidot garantijas termiņa beigas… Parādās bad sektori, vai sāk grabēt un noplīst mehāniski… Es atturētos no Samsung ražotāja, arī kādreiz tik kvalitatīvos Western Digital WD, vairs neslavēju, pēc novērojumiem sāku izvēlēties Seagate ražotāju. Bet tas protams uz lētākajiem modeļiem, īss cieto disku pārskats, nemeklējot kaviārus un pro versijas.

Ekrāna un paša portatīvā izmēru noteikti atstāšu katra lietotāja paša ziņā, kaut noteikti tur arī ir savs knifiņš, tāpat kā parastajiem monitoriem kur jāpivērš uzmanība diognālei…

Vēl varbūt der paskatīties portatīvā apakšā, vai ir pietiekami daudz lūciņu, kuras atskrūvējot var izpūst putekļus, vai ērti nomainīt kādu komponenti, neārdot pilnīgi visu datoru ārā… Vēl nav peļami, ja portatīvajam var pielikt klāt arī lielo monitoru.

Protams ja portatīvo vēlaties izmantot jaudīgām grafiskām programmām, tad uzmanību derētu pievērst arī videokartei… Lētākajiem videokarte parasti ir iebūvētā, čips uzlodēts uz mātesplates, un to nomainīt, ja vispār kāds uzņemas, rezultāts tāpat 50/50. Videokartes portatīvajos samērā bieži pārkarst, jo cik tad tas mazais ventilātoriņš spēj dzesēt, tāpat daudziem patīk ērti paņemt datoru gultā, un noliekot uz mīkstas virsmas, aizspiest vispār dzesēšanai paredzētās vietas ciet… Arī ar putekļiem ventilātors piekrājas ātri… Un vienā jaukā mirklī, ekrāns paliek strīpains, vai vispār tumšs. Ja izdomājat lombardā pirkt portatīvo, tad bieži varat uzrauties uz tādiem datoriem, mēdz ar fēnu uzsildīt tādus videokartes čipus, un tad videokarte vēl kādu brīdi darbojas. Un protams īpašnieks ātri cenšas tikt vaļā no tāda datora.
Tātad ja vēlamies izmantot nopietni videokarti, tad jāskatās pēc datora ar neiebūvētu videokarti, jo tad to vienkārši var nomainīt!

Resursi http://www.datoriem.info/

Secured By miniOrange