Lēns dators, programmas veras ar ilgu aizturi, arī internets gaužām pieticīgi strādā – šādi jautājumi tiek bieži uzdoti un meklētas atbildes un labākie risinājumi to novēršanai. Šajā apskatā pievērsīsim lietām, kas Tavu datoru padara lēnu un mazāk veiktspējīgu.
Lēns dators ir pilns ar “interneta paliekām”
Šobrīd, kad lielākā daļa savu datoru izmanto tieši sērfošanai internetā, tad pēc nemitīgas tā lietošanas uz datora cietā diska saglabājas daudz īslaicīgu un nevajadzīgu failu (Temporary faili). Tos būtu ietecams tīrīt vismaz reizi nedēļā, tādējādi atslogojot savu datoru no nelietderīgām darbībām. Otrs solis ko Tu varētu paveikt, lai savu lēno datoru iztīrītu no interneta lietošanas “paliekām” ir Tava biežāk lietotā interneta pārlūka kešatmiņas tīrīšanu. Pēc Vikipēdijas skaidrojuma kešatmiņa ir atmiņa, kurai pieejas laiks ir ievērojami mazāks nekā operatīvajai atmiņai. Kešatmiņu izmanto kā buferatmiņu starp procesoru un operatīvo atmiņu. Ar kešatmiņas palīdzību samazinās vidējais piekļūšanas laiks un palielinās kopējais datora sistēmas ražīgums. Tiešā piekļūšana pie datiem, kas atrodas kešatmiņā, ar programmu pieeju nav iespējama.
Lēnam datoram cietais disks nav optimāli “sakārtots”
Katru dienu Tu kopējot failus – foto, video vai citus datus, datora cietais disks tiek vairāk un vairāk fragmentēts, failu daļas tiek “izmētātas” pa visu disku. Tādēļ, lai nodrošinātu optimālu diska darbību, ieteicams vismaz reizi mēnesī veikt diska defragmentāciju, lai cieti diski un diksdziņi varētu efektīvāk darboties.
Datora diska kļūdu pārbaude? Jā – veicot šo procesu noteikti var uzlabot datora veiktspēju. Datora kļūdu pārbaudes rīks pārbauda diska problēmas, saistītas ar nederīgiem sektoriem, zudušiem klasteriem, iekšēji saistīties failiem vai direktoriju kļūdām.
Vīrusu un spiegu programmu apsēsts dators
Lieto savam datoram antivīrusa programmu. Ja nevari iegādāties lincenzētu antivīrusa programmu ar pēdējiem atjauninājumiem, tad noteikti vari izmanto brīvi pieejamās programmas, kas arī labi pilda savas funkcijas. 3 populārākie un brīvi pieejami antivīrusi ir AVG, Avira un Avast. Izvēlies sev tīkamāko un pasargā savu datoru.
Ja Tavs dators ir aprīkots ar kādu no antivīrusu programmām, tad noteikti regulāri to atjauno (gadījumā, ja tas nennotiek automātiski) un ieteicams vismaz reizi nedēļā veikt pilno datora skenēšanu pret vīrusu un spiegu programmām. Noteikti katrai programmatūrai iestatījumos var iestādīt, lai šī pārbaude notiek automātiski, bez Tavas klātbūtnes un iejaukšanās. Tā būtu labākā prakse, kas būtu jāpiekopj.
Lēns dators – izcili vecs dators?
Ja Tu sūdzies, ka Tev ir lēns dators, tad kā viena no iespējām ir atjaunot, uzlabot, nomainīt kādu vai vairākas datora komponentes, tādējādi uzlabojot datora veiktspēju. Visizplatītākās komponentes, kuras iespējams uzlabot, ir operatīvā atmiņa (RAM) un procesors (CPU)
Resursi: http://www.pamaciba.lv/lens-dators-5-ieteikumi-ko-darit/