Varētu teikt tā, ka datortehnikas apkope ir ļoti plašs jēdziens. Ar šo jēdzienu saistās gan programmatūras pārbaude uz vīrusa esamību, gan, piemēram, monitora tīrīšana ar lupatiņu, vai arī datora korpusa tīrīšana. Īsi sakot šo visu var noformulēt arī īsākā teikumā, ka datora apkope ir visas darbības, kuras nepieciešamas, lai datorsistēma, ieskaitot skenerus, printerus un citas ierīces darbotos, bez kļūdām, vai arī bez nekādiem defektiem.
Datora apkopē parasti ietilpst datora diska pārbaude. Šajā pārbaudē pārbauda šādas lietas: 1. Vai uz kāda no diskiem neatrodas vīruss;
- Vai nav nepieciešamai antivīrusa bāzu atjauninājumi, vai arī uzstādīšana;
- Nevajadzīgas informācijas dzēšana no diskiem;
- Pārbauda to, vai disks darbojas bez kļūdām;
- Disku un failu sistēmas optimizācija.
- Printeru kasešu maiņa;
- Komponentu fiziskā tīrīšana;
Šīs darbības ir nepieciešamas, lai nodrošinātu jebkuras datorsistēmas drošu darbību. Ja netiek gādāts par datora apkopi, tad kādu dienu šī iemesla dēļ var zaudēt visus datus, kas ir atradušies, piemēram, uz cietā diska. Ja parasti seko līdz tam, kurus failus vajag un kurus nevajag, tad lieko failu dzēšana var palielināt brīvo vietu cietajā diskā. Daudzas programmas, kuras vajag instalēt, pirms uzstādīšanas kopē savus failus uz cietu disku un tikai pēc tam uzstāda pašu programmu. Parasti defautā visas programmas instalējās šajā direktorijā – Local C:\Program Files. To pašu arī dara spēles, kuras vajag uzinstalēt – instalējas tajā pašā direktorijā. Tā kā, ja programmas instalācijas laikā notiek kļūda, tad šie nokopētie faili, kuri tiek nokopēti uz cietā diska pirms instalācijas, paliek uz jūsu cietā diska.
Tāpat informācija arī saglabājas par interneta adresēm, kuras jūs esat apmeklējis. Šie failus, kuros saglabājās šī informācija par tām adresēm sauc par cookies. Bet šiem failiem ir ierobežots vietu skaits. Tā kā nevar sanākt tā, ka jums visu cieto disku aizņem tikai šie faili – cookies. Ja ir veikta disku optimizācija, tad pēc šī procesa datora ātrums palielinās. Bet, ja jūs šo procesu nevēlaties darīt, tad parast dators var strādāt pat līdz divas reizes lēnāk nekā tad, ja ir tikusi veikta diska optimizācija.
Ir ieteicams veikt periodiskas pārbaudes ar antivīrusu, lai pārbaudītu, vai uz datora nav vīrusu, kā arī vajadzētu veikt antivīrusa apdeitus. Ja tas tiek darīts, tad datora drošums palielinās. Bet tomēr ir tādi lietotāji, kas uzskata, ka vīrusi viņus neapdraud, tāpēc viņi mazāk pievērš uzmanību šīm lietām. Bet man ir ieteikums tomēr veikt šīs darbības periodiski, jo šīs darbības aizņem daudz mazāk laika, nekā tad, ja jūs mēģinātu atgūt dzēsto informāciju no cietā diska, kā arī šī procedūra dārgi maskā. Var pat pārsniegt 20Ls izmaksas. Ir, piemēram, nepieciešams veikt arī programmas pārbaudes, jo ja, piemēram, tiek apgrūtināta piekļuve internetam, vai arī bieži neattaisa mājas lapas, tad tas var arī neliecināt par pārlūkprogrammas vainu, bet gan par to, kas uztur to savienojumu. Ja tiek veiktas pārbaudes, tad šajās pārbaudēs nosaka failus, kas satur kļūdas, vai arī tie ir jānomaina, lai varētu izpildīt visas nepieciešamās darbības.
Datoram arī vēl ir jāveic fiziskā apkope. Piemēram, vajag dažreiz notīrīt tastatūras taustiņus, bet ja pelē, kura par darbības principu izmanto bumiņu, uzkrājas netīrumi, tad viņa pat var pārtraukt strādāt. To es stāstu pēc savas pieredzes, jo man tā ir gadījies. Un var teikt šis bija viens no iemesliem, kāpēc es pārgāju uz bezvada peli, jo viņa strādā daudz ātrāk, kā arī viņas iekšpusē nevar uzkrāties putekļi, kā tas var notiek tajās pelēs, kuras izmanto bumiņu. Datora iekšpusē arī var uzkrāties putekļi, jo īpaši ventilatora, kā arī šis var būt par iemeslu kāpēc dators skaļāk sāk strādāt. Tāpēc dažreiz der arī iztīrīt datora ventilatoru, lai viņš atkal varētu sākt klusi strādāt.