Kā izvēlēties portatīvo datoru

Portatīvā datora iegāde – nopietns solis, tāpēc izvēlēties savu nākamo datoru vajadzētu īpaši rūpīgi. Pērkot datoru veikalā, jūs saskarsieties ar lielu daudzumu dažādu raksturojumu blakus cenai. Šodien mēģināsim izskaidrot jums pašus svarīgākos no tiem.

Procesors

Tā ir pati svarīgākā jebkura portatīvā datora sastāvdaļa, no tās atkarīgs darbības ātrums un ierīces enerģijas patēriņš. Šobrīd visizplatītākie procesori ir Intel un AMD, tie maz atšķiras, taču Intel parasti maksā nedaudz vairāk. Pērkot portatīvo datoru, vislabāk izvēlēties jaunākus procesoru veidus, jo tehnoloģijas nepārtraukti attīstās un esošie modeļi ātri noveco. No Intel procesoriem iesakam izvēlēties Core i7, Core i5 vai Core i3, no AMD – Phenom II, Turion II, A6, A8.
Līdz ar procesora veidu der apskatīties arī to frekvenci, tiek uzskatīts, ka jo lielākā ir frekvence, jo ātrāk darbojas dators. Nedārgajiem variantiem ir 1-1,6 GHz frekvence, vidējās un augstās klases procesoriem – 2-2,6 GHz. Starp citu, jaunākie Intel procesori aprīkoti ar TurboBoost funkciju, kas ļauj paātrināt dažu kodolu darbību, samazinа citu kodolu frekvenci.

Operatīva atmiņa

Operatīvas atmiņas daudzums norāda, cik daudz uzdevumu jūs varēsiet veikt portatīvajā datorā vienlaicīgi. Daudzi pārvērtē operatīvas atmiņas nozīmi, jo nezina, ka vajadzības gadījumā to var viegli palielināt. Parastai ikdienas lietošanai un darbam pietiek ar 2GB atmiņas, bet, ja esat datorspēļu cienītājs, vajadzētu izvēlēties portatīvo datoru ar operatīvu atmiņu ne mazāk kā 4GB.

Cietais disks

Cietais disks ir vieta, kur glabāsies visi jūsu faili un dokumenti, tāpēc te labāk neekonomēt. Optimālais atmiņas daudzums portatīvajam datoram varētu būt 500 GB. Izpētiet cietā diska veidu, eksistē HDD un SSD diski. Pēdējais būs triecienizturīgs, nodrošinās labāku datu pārraides ātrumu un darbību bez trokšņiem. Taču maksās šāds disks dārgāk.

Videokarte

Īpaši nozīmīga sastāvdaļa, izvēloties spēļu portatīvo datoru. Izdala divus videokaršu veidus: iebūvētās un neiebūvētās. Spēlēm un darbam ar “smagām” grafiskās apstrādes programmām kā Photoshop, Corel vai AutoCAD iesaka izvēlēties portatīvus datorus ar neiebūvēto videokarti. Tās noslēpums ir sekojošs – tā strādā kā atsevišķa ierīce un atšķirībā no iebūvētajām videokertēm, neizmanto datora operatīvu atmiņu. Neiebūvēto videokaršu cena būs krietni augstākā, tāpēc, ja neesat fanatisks spēlētājs vai datordizaina speciālists, varat ietaupīt līdzekļus uz šīs sastāvdaļas rēķina.

Gabarīti

Parasti gabarītiem nepievērš uzmanību vai arī tie nav noteicošie kritēriji, izvēloties portatīvo datoru. Ja plānojat izmantot datoru ārpus mājām un ņemt to līdzi ceļojumos un uz darbu, tad ir ļoti svarīgi izvēlēties piemērotus gabarītus. Aktīvai lietošanai ārpus mājām derēs portatīvie datori ar ekrāna diagonāli līdz 14 collam un svaru ne lielāku par diviem kilogramiem. Pēdējā laikā lielākā daļa ražotāju cenšas izlaist pēc iespējas plānākus portatīvus datorus, starp citu, ja dators aprīkots ar DVD diskdzini, tas būs platāks un smagāks.

Pievērsiet uzmanību arī korpusa materiālam. Plastikāta korpuss būs vieglāks un lētāks, par metālisko (visbiežāk alumīnija) nāksies samaksāt vairāk, bet tas būs izturīgāks, uz tā redzēsies mazāk nospiedumu un skrāpējumu, turklāt tajā ir vienmērīgākā siltuma sadale.

Un vēl viens elements – tastatūra. Pārbaudiet, vai tajā ir kirilica, ja grasāties drukāt krieviski. Patīkams bonuss būs tastatūras apgaismojums, tas īpaši noderēs tad, kad strādāsiet ar portatīvo datoru uz dīvāna.

Ekrāns

Sastopami divu veidu ekrāni: matēti un glancēti. Glancētiem ir labāks attēla kontrasts un spilgtums, taču ir arī mīnusi – stipra slodze acīm un atspīdumi. Turklāt glancēts ekrāns ātrāk paliek netīrs.

Sastopami arī dažādi ekrāna transformācijas mehānismi. Standarta portatīvajos datoros ekrāns tiek pacelts uz augšu, bet ir tādi, kuros ekrānu var apgriezt ap savu asi.

Ja runājam par ekrāna izšķirtspēju, te der atcerēties, ka, jo lielāka izšķirtspēja, jo lielāks pikseļu daudzums, jo mazāki elementu vizuālie izmēri un jo vairāk informācijas ietilps ekrānā. Labāk izvēlēties datorus ar augstu izšķirtspēju, jo nepieciešamības gadījumā to var samazināt. Par standarta izšķirtspējām uzskata XGA, SXGA, SXGA+, QXGA, UXGA, platām – WXGA, WXGA+, WSXGA+, WUXGA un augstas izšķirtspējas – HD, HD+, FullHD.

Operētājsistēma

Te katrs var izvēlēties to, kas patīk un ir ierastāks. Taču pievērsiet uzmanībai, vai operētājsistēma vispār ir uzstādīta portatīvajā datorā. Ne visi ražotāji piedāvā ar operētājsistēmu aprīkotus datorus, kas nozīmē, jums pašiem būs jārūpējas par tās iegādi un uzstādīšanu.

Pieslēgumi

Vairākums mūsdienu portatīvo datoru atbalsta Wi-Fi un Bluetooth sakarus, turklāt tos lieto ne tikai, lai pieslēgtos internetam, bet arī failu pārsūtīšanai un citu ierīču pieslēgšanai (printeris, telefons, skandas, televizors). Dažos modeļos var sastapt arī iebūvētu 3G modemu.

Ir vērts pievērst uzmanību arī tādu portu un pieslēgumu esamībai kā VGA (pieslēdz projektoru vai TV), HDMI (ciparu savienotājs televizora un citu ierīču pieslēgšanai, atbalsta HD un FullHD video formātu), USB. Iesakam izvēlēties portatīvus datorus ar USB 3.0 pieslēgumu, jo tie ļauj kopēt failus līdz 10 reizēm ātrāk kā USB 2.0.

Resursi: http://blog.rdveikals.lv/2013/10/ka-izveleties-portativo-datoru-1/, http://blog.rdveikals.lv/2013/10/ka-izveleties-portativo-datoru-ii/

Secured By miniOrange